Urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi – ciśnieniomierze w roli głównej

cisnieniomierz

Tonometr, urządzenie medyczne służące do pomiaru ciśnienia krwi i tętna, jest używany w placówkach służby zdrowia i w domu do określania stanu układu sercowo-naczyniowego. W przypadku braku problemów, ciśnienie krwi pozostanie na stałym poziomie.

Dokładność pomiarów ciśnienia

Możliwe są niewielkie wahania do 20 mmHg dla wartości skurczowej lub górnej i do 10 mmHg dla wartości rozkurczowej lub dolnej w ciągu jednego dnia i nie są one niebezpieczne. Przyczyny wahań mogą być różne – od stresu i podekscytowania po wysiłek fizyczny i obfite posiłki.

Przedłużające się odchylenie ciśnienia krwi od wartości standardowych, zwłaszcza jeśli wykracza poza normę, jest możliwym objawem choroby i powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Należy pamiętać, że każda osoba ma optymalny zakres ciśnienia krwi, który zapewnia jej dobre samopoczucie. Znajomość optymalnego zakresu ciśnienia krwi pomaga lekarzowi w identyfikacji zmian w stanie zdrowia pacjenta.

Ciśnieniomierz – jak wybrać aparat do mierzenia ciśnienia?

Aby określić zakres ciśnienia krwi w warunkach domowych, należy zakupić dobry ciśnieniomierz medyczny, montowany na nadgarstku. Pamiętaj: ciśnienie odbiegające od normy nie jest możliwe do osiągnięcia przez zdrowego człowieka. Nawet normalne samopoczucie w takim przypadku jest dodatkowym powodem do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi?

Zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota – to wszystko są prognozy nadciśnienia tętniczego. Jest tylko jeden sposób na uniknięcie poważnych powikłań – utrzymanie ciśnienia krwi na normalnym poziomie za pomocą leków.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym potrzebują domowego ciśnieniomierza, aby zapobiec ryzyku powikłań. Ważne jest, aby mierzyć ciśnienie krwi w spokojnym otoczeniu, aby uzyskać jak najdokładniejsze odczyty. Nie tylko czynniki zewnętrzne i różne choroby wpływają na odczyty ciśnienia krwi u osób zdrowych i chorych, ale także wiek i płeć mają na nie szczególny wpływ.