Tonometr, urządzenie medyczne służące do pomiaru ciśnienia krwi i tętna, jest używany w placówkach służby zdrowia i w domu do określania stanu układu sercowo-naczyniowego. W przypadku braku problemów, ciśnienie krwi pozostanie na stałym poziomie.
Dokładność pomiarów ciśnienia
Możliwe są niewielkie wahania do 20 mmHg dla wartości skurczowej lub górnej i do 10 mmHg dla wartości rozkurczowej lub dolnej w ciągu jednego dnia i nie są one niebezpieczne. Przyczyny wahań mogą być różne – od stresu i podekscytowania po wysiłek fizyczny i obfite posiłki.
Przedłużające się odchylenie ciśnienia krwi od wartości standardowych, zwłaszcza jeśli wykracza poza normę, jest możliwym objawem choroby i powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.
Należy pamiętać, że każda osoba ma optymalny zakres ciśnienia krwi, który zapewnia jej dobre samopoczucie. Znajomość optymalnego zakresu ciśnienia krwi pomaga lekarzowi w identyfikacji zmian w stanie zdrowia pacjenta.
Ciśnieniomierz – jak wybrać aparat do mierzenia ciśnienia?
Aby określić zakres ciśnienia krwi w warunkach domowych, należy zakupić dobry ciśnieniomierz medyczny, montowany na nadgarstku. Pamiętaj: ciśnienie odbiegające od normy nie jest możliwe do osiągnięcia przez zdrowego człowieka. Nawet normalne samopoczucie w takim przypadku jest dodatkowym powodem do zasięgnięcia porady lekarskiej.
Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi?
Zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota – to wszystko są prognozy nadciśnienia tętniczego. Jest tylko jeden sposób na uniknięcie poważnych powikłań – utrzymanie ciśnienia krwi na normalnym poziomie za pomocą leków.
Osoby z nadciśnieniem tętniczym potrzebują domowego ciśnieniomierza, aby zapobiec ryzyku powikłań. Ważne jest, aby mierzyć ciśnienie krwi w spokojnym otoczeniu, aby uzyskać jak najdokładniejsze odczyty. Nie tylko czynniki zewnętrzne i różne choroby wpływają na odczyty ciśnienia krwi u osób zdrowych i chorych, ale także wiek i płeć mają na nie szczególny wpływ.