Bardzo często w gabinecie lekarza ortopedy lub rehabilitanta pojawia się pacjent po urazie kolana. W leczeniu niejednokrotnie zaleca się używania stabilizatorów stawu. Czy każdy stabilizator będzie służył pacjentowi podobnie? Jakie są rodzaje usztywniaczy na kolano? Jak dobrać konkretną opaskę do sytuacji klinicznej pacjenta?
Czym jest orteza kolanowa?
Orteza na kolano to zewnętrzny stabilizator stawu, który odpowiednio dobrany i prawidłowo stosowany znacznie poprawia komfort leczenia. W przypadku uszkodzeń stawu kolanowego istotne jest, aby w procesie dochodzenia do zdrowia możliwie szybko wprowadzić leczenie wspomagające. Dzięki ortezie ruch, szczególnie w przypadku kinezyterapii pooperacyjnej, może zostać wprowadzony wcześnie i w sposób bezpieczny. Aparat ten bowiem odciąża staw kolanowy, chroni jego struktury przed dalszym uszkodzeniem oraz pomaga zwalczać ból, oraz obrzęk. Orteza na kolano dostępna jest w sklepach medycznych, takich jak na przykład https://megamedic.pl/ortezy-kolana.

Jakie wyróżniamy rodzaje stabilizatorów?
W zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjent, stabilizator kolana będzie miał za zadanie wspomóc staw w różnym zakresie. Wyróżniamy więc opaski elastyczne, półsztywne oraz sztywne:
- elastyczna opaska stawu kolanowego – najprostszy usztywniacz na kolano, który stosuje się przy niewielkich kontuzjach. Ma za zadanie odciążyć naciągnięte struktury anatomiczne, wspomóc regenerację oraz zmniejszyć bolesność. Występuje w formie wygodnych, wciąganych opasek, jednak z powodzeniem można w tym celu używać zwykłego bandaża elastycznego;
- orteza półsztywna – dodatkowo wzmocniony ściągacz na kolano. Jego zadaniem jest wzmocniona stabilizacja stawu. Stosowany najczęściej jako profilaktyka kolejnych urazów u osób kontuzjowanych w przeszłości, umożliwiając powrót do aktywności sportowej;
- orteza sztywna – to aparat ortopedyczny używany najczęściej przy dużych urazach oraz po zabiegach operacyjnych. Nazywane są również ortezami zegarowymi, gdyż wzmocnione są obustronnym metalowym stelażem, którego część nad i podkolanowa połączona jest elementem zawiasowym. Umożliwia to ustawienie odpowiedniego zakresu ruchu w stawie, co zabezpiecza przed nadmiernym zgięciem w uszkodzonym kolanie i jednocześnie pozwala na stopniowe pogłębianie ruchu bez ryzyka dalszych uszkodzeń.
Powyższy podział stabilizatorów kolana nie wydaje się być skomplikowany. Należy jednak pamiętać, by ortezę dobrał specjalista, lekarz lub rehabilitant, który określi jaki typ opaski będzie najlepszy w danym procesie terapeutycznym. Tylko wtedy uzyskamy optymalne wyniki leczenia.