Na co zwrócić uwagę wybierając pościel niemowlęcą

pościel niemowlęca

Niemowlę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, przesypia większość dnia. Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Pierwszym krokiem do wygodnego snu dziecka jest zakup odpowiedniego łóżeczka i materacyka. Kolejny krok to wybór odpowiedniej pościeli.

Jaka powinna być pościel niemowlęca?

Skóra niemowlaka, a zwłaszcza noworodka jest bardzo wrażliwa, dlatego wybierając pościel należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość, choć walory estetyczne nie są bez znaczenia.

Ważne są materiały z jakich uszyta została pościel niemowlęca, powinny być miłe, oddychające i hipoalergiczne. Najlepiej więc sprawdzą się naturalne materiały. Pościel nie powinna też mieć żadnych drobnych elementów, takich jak np. guziki, które mogłyby się urwać i zostać połknięte przez malucha. Pościel powinna też być łatwa w utrzymaniu w czystości.

Wzór pościeli ma mniejsze znaczenie, choć często można spotkać się z opinią, że jasne kolory są bezpieczniejsze. Jednak wybierając produkty z odpowiednimi certyfikatami nie trzeba obawiać się ciemniejszych kolorów.

Jakie elementy pościeli warto zakupić?

pościel niemowlęcaNa rynku dostępne są proste zestawy pościeli niemowlęcej składające się z poszewki na poduszkę i kołderkę jak i bardziej rozbudowane- mogą na przykład zawierać ochraniacze na szczebelki. Na początek warto zakupić podstawowe elementy:

– Kołderka dla niemowlaka- by wystarczyła na dłużej warto kupić od razu przynajmniej taką w średnim rozmiarze, czyli 90×120 cm. Najbezpieczniej będzie jeśli wybierzemy taką z antyalergicznym wypełnieniem i poszyciem z naturalnych materiałów. Nie musi też być zbyt ciepła- w sypialni maluch i tak zwykle utrzymuje się wyższą temperaturę.

– Poduszka – jej użycie jest kwestią sporną, ale jeśli ma się pojawić w łóżeczku niemowlaka to powinien to być niewielki, płaski model.

– Poszewki na kołdrę i poduszkę, podobnie jak prześcieradło- powinny być wykonane z miłej w dotyku tkaniny, która nie podrażni skóry malucha.