Czym jest pulsoksymetr i jak go stosować?

pulsoksymetr

Pulsoksymetria to technika określania saturacji, czyli poziomu nasycenia hemoglobiny we krwi tlenem. Jest to ważny wskaźnik, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie komórek i tkanek organizmu. W przypadku koronawirusów poziom saturacji może gwałtownie spadać z powodu zapalenia płuc, dlatego ważne jest, aby zapisywać pomiar. Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem, które jest łatwe w użyciu w domu. 

Pulsoksymetr – czym jest, jak działa i kiedy warto go używać?

pulsoksymetr

Przenośne pulsoksymetry przypominają małe szpilki do ubrań, które zakłada się na palec. Mierzą one jednocześnie dwa parametry życiowe: puls i saturację. Techniki pomiarowe są nieinwazyjne, tzn. nie wymagają nakłuwania skóry, pobierania krwi czy innych bolesnych procedur. Urządzenie jest zasilane bateriami i może być przechowywane w domowej apteczce.

Pulsoksymetr przenośny jest najbardziej powszechny i nadaje się do stosowania w szpitalach i w domu. Do użytku profesjonalnego można znaleźć również pulsoksymetry, które monitorują poziom saturacji przez całą dobę. Są one również przymocowane do palca ręki, ale od nich odchodzi sznurek do bransoletki na nadgarstku. Odczyty są na bieżąco wyświetlane na małym monitorze. Jest też profesjonalnej wielkości sprzęt, który jest wykorzystywany podczas leczenia pacjentów z chorobami płuc w szpitalu.

Zasada działania pulsoksymetru

Aby zrozumieć, jak działa to urządzenie, należy zrozumieć, co ono mierzy. Nasycenie to stopień, w jakim hemoglobina we krwi jest nasycona tlenem. Podczas oddychania wymiana gazowa odbywa się w płucach. Krew tętnicza odbiera tlen, aby przenieść go do narządów i tkanek. Gaz ten jest przyłączony do specjalnego białka, hemoglobiny, która znajduje się na czerwonych krwinkach. Hemoglobina, która zawiera tlen, nazywana jest nasyconą, czyli saturowaną.  Pulsoksymetr to urządzenie do pomiaru poziomu saturacji. Jest bardzo kompaktowy, dzięki czemu nadaje się do użytku w domu, w biurze, w podróży iw każdym innym środowisku.