Czy rożki niemowlęce są niezbędnym akcesorium?

Rożki niemowlęce to elementy wyprawek dla niemowląt, które umożliwiają dokładne i wygodne opatulenie dziecka. Zazwyczaj przybierają formę równobocznych kocyków lub kołderek wyposażonych w specjalny system zapinania, dzięki któremu można złożyć je w określony sposób. Choć akcesoria te posiadają wiele zalet, na ich temat toczą się pewne spory. Czy becik jest niezbędnym elementem wyprawki?

Zalety wykorzystania rożków dla niemowląt

Oddziały położnicze w wielu szpitalach oczekują od rodziców dostarczenia becików, aby można było zawinąć w nie dzieci po urodzeniu. Jednak spełnienie wymagań szpitala to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na takie akcesorium. Szczelne opatulenie pociechy w miękką i ciepłą tkaninę może zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Wrażenie ciasnego otulenia możliwie najbardziej przybliży maleństwu warunki panujące w łonie matki. Szczególnie w pierwszych tygodniach życia może więc mieć korzystny wpływ na samopoczucie pociechy. Kładąc dziecko do snu w rożku nie trzeba obawiać się tego, że mogłoby zakryć sobie buzię materiałem albo się rozkopać. Beciki mogą okazać się bardzo praktyczne podczas przenoszenia, karmienia i usypiania niemowląt.

Czy warto zdecydować się na taki przedmiot?

Niektórzy rodzice obawiają się, że ograniczenie swobody ruchów dziecka poprzez szczelne zawinięcie wpłynie negatywnie na rozwój układu kostnego. Warto pamiętać, że niemowlęta nie powinny przebywać w rożkach przez całą dobę. Oprócz spędzania czasu w beciku, należy zapewnić dziecku możliwość swobodnego machania nóżkami. Odpowiedzialnie wykorzystywane akcesorium z pewnością okaże się praktyczne.

Jaki rożek niemowlęcy wybrać?

Wśród dostępnych modeli pojawiają się rożki miękkie i usztywniane. Pierwsze z nich będą doskonałym wyborem w większości przypadków. Dodatkowe usztywnienie może być korzystne przez pierwsze tygodnie oraz w sytuacjach, kiedy opiekunowie nie są pewni, czy właściwie trzymają pociechę. Można również odnaleźć modele z wyciąganymi wkładkami usztywniającymi, których formę łatwo dostosować do zapotrzebowania.

Ważne jest to, aby becik był wykonany z przyjaznego w dotyku i bezpiecznego dla dziecka materiału. Musi zapewniać ciału odpowiednią temperaturę i oddychalność. Zaleca się kupować akcesoria z certyfikowanych, naturalnych surowców, takich jak bawełna i włókna bambusowe. Rożki niemowlęce (kliknij) posiadają również kilka systemów zapinania. Warto pamiętać o tym, że choć rzepy i zatrzaski są łatwiejsze w obsłudze, wiązane modele gwarantują regulację wielkości. Choć beciki nie zawsze są niezbędnym zakupem, mogą okazać się bardzo korzystnym wyborem.