Biały szum – co to, jak działa i dlaczego jest skuteczny?

W łożysku, gdzie rozwija się dziecko, nie panuje całkowita cisza. Do maluszka docierają przytłumione dźwięki, a także szum przepływającej krwi pępowinowej. Po jego narodzinach, biały szum często jest jedynym sposobem na to, aby dziecko przestało płakać, wyciszyło się i spokojnie zasnęło.

Czym jest biały szum?

Biały szum to równomierny rodzaj szumu akustycznego o płaskim widmie. Określenie to odnosi się do dźwięków, które mają na celu maskowanie innych naturalnie występujących w otoczeniu. Dźwięk ten podobny jest do odgłosu klimatyzatora czy wentylatora, który działa w tle. Jednakowa moc w całym zakresie powoduje, że szum jest monotonny, dlatego też mózg ignoruje wszelkie tony albo inne nieprzyjemne dźwięki, dzięki czemu niemowlęta, ale również osoby dorosłe szybciej zasypiają.

Jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta, szum ten sprawdzi się nie tylko podczas zasypiania i snu. Warto stosować go także po to, aby uspokoić dziecko, kiedy płacze. Stosowanie białego szumu należy jednak ograniczyć, kiedy maluszek jest wybudzony i aktywny.

Dlaczego biały szum działa?

Po narodzinach środowisko, w którym dziecko funkcjonuje, diametralnie się zmienia. Noworodek zderza się ze światem zewnętrznym, czyli chłodem, który odczuwa po urodzeniu, dotykiem dłoni oraz wyraźnymi odgłosami i innymi bodźcami, dochodzącymi z otoczenia. Wszystko, co znajduje się wokół noworodka, jest dla niego obce. W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecko adaptuje się do nowego środowiska i ustala rytm snu oraz czuwania. Z tego względu nie ma się co dziwić, że u noworodków występują trudności z zasypianiem czy płacz, zarówno przed zaśnięciem, jak i po wybudzeniu. Biały szum imituje środowisko wewnątrzmaciczne, dlatego ma tak kojące działanie na układ nerwowy noworodka.

Korzyści związane z białym szumem

Nie ma wątpliwości co do tego, że biały szum niesie ze sobą szereg korzyści:

  • potrafi zwolnić tętno u niemowlaków,
  • pomaga zrelaksować się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym,
  • wycisza przed zaśnięciem,
  • zmniejsza poziom stresu,
  • stymuluje pracę mózgu nawet podczas snu,
  • daje niemowlętom poczucie bezpieczeństwa.

Biały szum pomaga wyciszyć się organizmowi, kiedy jest on przebodźcowany oraz nadmiernie pobudzony. Dźwięk ten powoduje, że układ nerwowy przestaje przetwarzać dużą ilość informacji i wycisza się, aby w efekcie umożliwić organizmowi zapadnięcie w sen.

Słuchanie tego typu dźwięków, polecane jest także dzieciom, które cierpią na ADHD. Pomaga im się skoncentrować, a także odizolować od dźwięków, mogących je rozpraszać w trakcie nauki lub wykonywania innych czynności.

Biały szum – zasady korzystania

Stosując biały szum, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym spełni on swoją funkcję w bezpieczny sposób i przyniesie oczekiwane efekty:

  • Urządzenie wytwarzające biały szum, nie powinno znajdować się tuż przy główce dziecka,
  • Zaleca się stosować go od okresu niemowlęcego, do 5 roku życia,
  • Urządzenie nie powinno wytwarzać dźwięku wyższego, niż 50 decybeli,
  • Stosowany dźwięk powinien być spokojny, jak najbardziej jednostajny i naturalny.

Bez wątpienia słuchanie białego szumu przynosi wiele pozytywnych skutków, nie tylko u niemowląt i dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, emitujących biały szum, które zostały specjalnie zaprojektowane dla najmłodszych. Poza funkcją praktyczną, mają także piękną dziecięcą oprawę, dzięki czemu można z nich korzystać z przyjemnością.